Likwidacja spółki z .o. o. – skutki podatkowe

Likwidacja spółki z o.o. - skutki podatkowe

Likwidacja spółki z o.o. została uregulowana w art. 270 – 290 k.s.h. Likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Pozostały po spłacie zobowiązań majątek dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów, ale umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku. 

Szczegółowo o etapach przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pisaliśmy tutaj: https://mercik-krp.pl/likwidacja-spolki-z-o-o-etapy/

Dziś natomiast zajmiemy się skutkami podatkowymi jakie powstają w wyniku likwidacji spółki z o.o. i konsekwencjach takiej likwidacji dla wspólników będących osobami fizycznymi oraz dla wspólników będących osobami prawnymi.

Likwidacja spółki z o.o. z perspektywy wspólnika będącego osobą fizyczną (PIT)

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Podatek od tych przychodów opłacany jest w formie zryczałtowanej, przy zastosowaniu stawki w wysokości 19%. Przychodów z udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali. Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu. Podatek pobiera jako płatnik likwidowana spółka z o.o. 

Jak stanowi natomiast art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest jednakże wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach osoby prawnej. 

W konsekwencji, postępowanie likwidacyjne spółki kapitałowej powoduje, że w sytuacji, gdy wystąpi nadwyżka pomiędzy różnicą kwoty otrzymanej przez wspólnika w wyniku podziału masy majątkowej, a kwotą poniesionych wydatków na nabycie bądź objęcie akcji (udziałów) spółki, to tym samym powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Likwidowana spółka jako płatnik jest zobowiązana do poboru podatku w zryczałtowanej stawce 19% i zapłaty do właściwego naczelnika urzędu skarbowego według miejsca jej siedziby.

Likwidacja spółki z o.o. z perspektywy wspólnika będącego osobą prawną (CIT)

W przypadku likwidacji spółki z o.o. u podatnika będącego osobą prawną powstanie przychód z zysków kapitałowych w wysokości wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej (art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Podatek od tych przychodów opłacany jest w formie zryczałtowanej, przy zastosowaniu stawki w wysokości 19%. Podatek pobiera jako płatnik likwidowana spółka z o.o. 

Analogicznie jak w przypadku wspólnika będącego osobą fizyczną, do przychodów osoby prawnej nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej. A zatem w świetle ustawy o CIT dochodem (przychodem) wspólnika będącego osobą prawną z tytułu likwidacji spółki z o.o. będzie bowiem jedynie nadwyżka wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją ponad koszt nabycia lub objęcia przez wspólnika udziałów w takiej spółce. Taki dochód (przychód) – jako dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w stawce 19% (art. 22 ust. 1 ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 26 ust. 1 i ust. 3 ustawy o CIT likwidowana spółka z o.o. – jako płatnik – powinna:

  • w dniu dokonania wypłaty pobrać zryczałtowany podatek oraz
  • w terminie do 7-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek, przekazać kwotę pobranego podatku na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika (czyli danego wspólnika będącego osobą prawną).

Likwidacja spółki z o.o., a podatek VAT

Nieodpłatne przekazanie towarów należących do majątku likwidowanej spółki z o.o. jej wspólnikom stanowić będzie dostawę towarów, a więc czynność opodatkowaną VAT, jeżeli w stosunku do tych towarów likwidowanej spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przekazanie wspólnikowi majątku likwidowanej spółki z o.o. stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 VATU bez względu na to, czy wspólnik ten jest osobą prawną czy też osobą fizyczną.

Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 19 marca 2014 r. I FSK 831/13 „Nie może zatem budzić wątpliwości, że czynność przekazania wspólnikowi przez spółkę kapitałową w wyniku likwidacji pozostałych w niej – po zaspokojeniu wierzycieli, a przed jej wykreśleniem z KRS – składników majątku, spełnia przesłanki określone w art. 7 ust. 2, skoro stanowi przeznaczenie przez podatnika towarów, do celów niewątpliwie innych niż prowadzona przez niego działalność. Oznacza to, że jeżeli z towarami tymi związane było prawo do odliczenia VAT (w całości lub części), czynność ta musi być potraktowana jako odpłatna dostawa towarów. Nie ma przy tym znaczenia, czy wspólnik ten jest osobą prawną czy też osobą fizyczną, gdyż w przypadku tym nie jest ważna osoba wspólnika, tylko czynność podatnika (likwidowanej spółki), która przekazując temuż wspólnikowi towary, przeznacza je do celów innych niż prowadzona przez niego działalność”. 

Nieodpłatna dostawa towarów dokonana w ww. warunkach może korzystać ze zwolnień podmiotowych lub przedmiotowych, m.in. dotyczących zwolnienia z VAT dostawy terenów niezabudowanych (art. 43 ust. 1 pkt 9 VATU), dostawy budynków (art. 43 ust. 1 pkt 10-10a VATU).

Likwidacja spółki z o.o., a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Likwidacja spółki z o.o. nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym podatku PCC nie pobiera się.