Wynagrodzenie członka rodziny jako koszt uzyskania przychodu

wynagrodzenie członka rodziny

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów (KUP) to wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Jednak ze względu na liczne wyłączenia, warunki i zawiłości, kwestia zaliczenia danego wydatku do KUP może nie być tak oczywista, jakby się wydawało.

W niniejszym wpisie przyjrzymy się możliwości zaliczenia wynagrodzenia dziecka (najbliższego członka rodziny), pełniącego funkcję pełnomocnika w rodzinnej spółce, do kosztów uzyskania przychodów. 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9.07.2024r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w dniu 9 lipca 2024 r. wydał interpretację indywidualną (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.408.2024.1.IM), dotyczącą kwestii, czy wynagrodzenie dla córki, będącej pełnomocnikiem spółki cywilnej, może zostać zaliczone do KUP. Przedstawiając stan faktyczny wspomnieć należy, że małżonkowie prowadzą spółkę cywilną i rozliczają podatek dochodowy w formie podatku liniowego. Działalność spółki polega na świadczeniu usług medycznych (Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Małżonkowie ustanowili pełnoletnią córkę pełnomocnikiem firmy. Pozostaje ona przez cały czas w gotowości do pełnienia swojej funkcji (lecz faktycznie może nie wykonywać żadnych czynności, jeśli nie ma takiej potrzeby). Z powyższego tytułu otrzymuje wynagrodzenie miesięczne o ustalonej kwocie. Wynagrodzenie płatne jest na rachunek bankowy. Co istotne, między stronami nie ma żadnej umowy pisemnej. Podstawą działania pełnomocnika (córki) na rzecz spółki jest wyłącznie ustanowione pełnomocnictwo wraz z określeniem należnego wynagrodzenia.

Powstaje pytanie, czy wypłacona kwota z tytułu pełnomocnictwa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w spółce?

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS, wynagrodzenie wypłacane pełnomocnikowi (córce) może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Co istotne Dyrektor KIS uznał za dopuszczalne zaliczenie wynagrodzenia pełnomocnika (córki) do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli pełnomocnik nie wykonywał żadnych faktycznych czynności, a jedynie pozostawał w gotowości do pełnienia swojej funkcji. Dla Dyrektora KIS nie miał znaczenia również fakt, że między stronami nie było zawartej pisemnej umowy, a podstawą działania córki na rzecz spółki było wyłącznie ustanowione pełnomocnictwo wraz z określeniem należnego wynagrodzenia.

Wnioski

Wspomniana interpretacja jest niezwykle korzystna dla firm rodzinnych i może przyczynić się do osiągnięcia przez nie oszczędności podatkowych. Należy jednak pamiętać o dokładnym dokumentowaniu podstaw wypłaty wynagrodzenia oraz powiązaniu tego typu wydatków z działalnością spółki. Jest to niezwykle istotne, aby uniknąć ewentualnych problemów podczas kontroli ze strony organów podatkowych.

Dyrektor KIS przypomniał jednocześnie, że warunkiem uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego związek przyczynowy z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki. Oczywiście, w przypadku wątpliwości każdy może wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Choć to skuteczne rozwiązanie, niesie ono ze sobą dodatkowe koszty oraz – co równie ważne – długi czas oczekiwania na odpowiedź.